Sprawdź, czy wyciekł twój telefon

W weekend świat obiegła informacja, że dostępna komercyjnie (i w darknecie) baza danych użytkowników Facebooka, zawierająca 533 milionów rekordów, została umieszczona za darmo w sieci. Zawierająca podstawowe informacje użytkowników baza została utworzona najprawdopodobniej w 2019 roku – i Facebook o tym wie. Metoda, którą dane zostały wyciągnięte, już nie działa – gorzej, że nikt nie poinformował użytkowników, których dane krążą teraz po sieci.

W związku z tym w niedzielę wystartował zrobiony z myślą o polskich użytkownikach serwis Wyciekło.pl, który jest przeszukiwarką bazy zawierającej wyłącznie polskie numery telefonów.

Baza zawiera około 3.5 miliona rekordów zaczynających się od +48. Wyszukiwarka nie loguje numerów, o które jest pytana, a podłączona pod nią baza zawiera wyłącznie skróty kryptograficzne „wyciekniętych” numerów telefonów.

wyciekło - screenshot

Twoje dane wyciekły – co robić?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nic. Musimy się pogodzić z tym, że nasze numery telefonów wylądowały w publicznie dostępnych ksiażkach telefonicznych – i przygotować się na to, że telefoniczni spamerzy dostali dodatkowe potwierdzenie, że dwa lata temu nasz numer był aktywny, mamy na imię Andrzej i kupowanie garnków w Krakowie jest tym, na co mamy największą ochotę.

About lmj

Łukasz Jachowicz (honey). Pierwszy raz w internecie w 1991 lub 1992. Pierwszy raz z własnym serwisem (codziennie aktualizowanym!) – w 1996. Pierwszy raz z własnym serwisem oraz grupą wiernych fanów – w 2000/2001. Do dziś bez stałego łącza do internetu (choć by chciał – ale dystans ok. 90 metrów do skrzynki nie do przeskoczenia dla operatora). Przez wiele lat popularyzator idei otwartości w oprogramowaniu i standardach wykorzystywanych przez administrację publiczną. Zwolennik otwartości dostępu do możliwie szerokiego zakresu danych publicznych. Autor analiz i policy papers dotyczących otwartości danych publicznych i zarządzania internetem. Miłośnik (choć nie bezkrytyczny) Linuksa. Przez wiele lat zawodowo zajmował się analizowaniem styku polityki i technologii. Twórca 7thGuarda, Rębaczy i rosnącej liczby odcinków podkastu Cyber Cyber. Zawodowo związany z Mediarecovery, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem IT i informatyką śledczą.

View all posts by lmj →