Nowe problemy Facebooka

Temat zasłużył na dłuższy wpis, ale wszyscy będą się nad nim znęcali, więc nie warto się powtarzać.

Facebook znów „przypadkowo” sięgnął tam, gdzie nie powinien. W marcu sieć społecznościowa przyznała się do przechowywania kilkuset milionów haseł czystym tekstem. Dodatkowo mówiło się wówczas o kilkudziesięciu tysiącach haseł użytkowników Instagrama potraktowanych z równą niefrasobliwością.

Tymczasem 18 kwietnia pojawiła się aktualizacja starego komunikatu mówiąca o niedoszacowaniu liczby kont instagramowych – są ich raczej miliony.

Dodatkowo wyszło na jaw, że Facebook sięgał tam, gdzie sięgać nie powinien – do kont pocztowych swoich użytkowników. Od pewnego czasu, przy zakładaniu konta FB prosił o podanie… hasła do skrzynki pocztowej. Oficjalnym powodem prośby była chęć automatycznej weryfikacji użytkownika. Jak się okazało, przy okazji ściągano książki adresowe, dzięki czemu w bazach FB znalazły się pobrane bez wiedzy użytkowników adresy e-mail 1.5 miliona osób.

About lmj

Łukasz Jachowicz (honey). Pierwszy raz w internecie w 1991 lub 1992. Pierwszy raz z własnym serwisem (codziennie aktualizowanym!) – w 1996. Pierwszy raz z własnym serwisem oraz grupą wiernych fanów – w 2000/2001. Do dziś bez stałego łącza do internetu (choć by chciał – ale dystans ok. 90 metrów do skrzynki nie do przeskoczenia dla operatora). Przez wiele lat popularyzator idei otwartości w oprogramowaniu i standardach wykorzystywanych przez administrację publiczną. Zwolennik otwartości dostępu do możliwie szerokiego zakresu danych publicznych. Autor analiz i policy papers dotyczących otwartości danych publicznych i zarządzania internetem. Miłośnik (choć nie bezkrytyczny) Linuksa. Przez wiele lat zawodowo zajmował się analizowaniem styku polityki i technologii. Twórca 7thGuarda, Rębaczy i rosnącej liczby odcinków podkastu Cyber Cyber. Zawodowo związany z Mediarecovery, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem IT i informatyką śledczą.

View all posts by lmj →