Jak ukraść milion z bankomatu?

Czy czasem żałujesz, że urodziłeś się za późno i wszystkie idiotyczne błędy w systemach informatycznych zostały załatane? Fear not. Pewien programista przez ponad rok, między końcówką 2016 a początkiem 2018, wyciągał z bankomatu pieniądze przy użyciu swojej karty. Bez szkody dla stanu swojego konta – odkrył, że systemy bankowe nieprawidłowo księgowały wypłaty z bankomatów, które miały miejsce po północy.

Proceder został zatrzymany 1358 wypłat później, kiedy nasz bohater wypłacił już 7 milionów juanów (3,9 miliona zł). Pieniądze zostały zwrócone, bank wycofał zarzuty, prokuratura prośbę banku zignorowała i przed mężczyzną stoi perspektywa spędzenia za kratkami nawet 10 lat.

Więcej: Programmer finds ridiculous ATM loophole that let him withdraw $1 million in cash

About lmj

Łukasz Jachowicz (honey). Pierwszy raz w internecie w 1991 lub 1992. Pierwszy raz z własnym serwisem (codziennie aktualizowanym!) – w 1996. Pierwszy raz z własnym serwisem oraz grupą wiernych fanów – w 2000/2001. Do dziś bez stałego łącza do internetu (choć by chciał – ale dystans ok. 90 metrów do skrzynki nie do przeskoczenia dla operatora). Przez wiele lat popularyzator idei otwartości w oprogramowaniu i standardach wykorzystywanych przez administrację publiczną. Zwolennik otwartości dostępu do możliwie szerokiego zakresu danych publicznych. Autor analiz i policy papers dotyczących otwartości danych publicznych i zarządzania internetem. Miłośnik (choć nie bezkrytyczny) Linuksa. Przez wiele lat zawodowo zajmował się analizowaniem styku polityki i technologii. Twórca 7thGuarda, Rębaczy i rosnącej liczby odcinków podkastu Cyber Cyber. Zawodowo związany z Mediarecovery, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem IT i informatyką śledczą.

View all posts by lmj →