Hodowla marihuany online – czyli #ShodanSafari

Bierzesz aparat i zasuwasz do Kenii. Tak wygląda typowe safari. Ale możesz też uruchomić popularną wyszukiwarkę i zacząć przeglądać ciekawostki, które udostępniono na niezabezpieczonych urządzeniach na całym świecie. A następnie wrzucić wyniki nie na instagrama, lecz na Twittera.

#ShodanSafari to hashtag, pod którym można znaleźć (oraz opublikować) najciekawsze znaleziska ze Shodana. Część z nich poprawia humor, część – dorzuca siwych włosów na głowie. Bo o tym, że ludzie podłączają niezabezpieczone urządzenia do sieci, wiemy od lat. Ale czym innym jest wiedza, czym innym – zobaczenie tego na własne oczy.

Wśród najciekawszych znalezisk mamy:

czyjś dowód na skanerze

stację kontroli satelitów

podgląd zbiorników z olejem

kamerę w biurze

urządzenie do fermentacji

możliwość sprawdzenia, jak się sprawują panele słoneczne Tesli

drukarkę 3d

hodowlę marihuany

panel kontrolny kina

…i parę innych rzeczy.

About lmj

Łukasz Jachowicz (honey). Pierwszy raz w internecie w 1991 lub 1992. Pierwszy raz z własnym serwisem (codziennie aktualizowanym!) – w 1996. Pierwszy raz z własnym serwisem oraz grupą wiernych fanów – w 2000/2001. Do dziś bez stałego łącza do internetu (choć by chciał – ale dystans ok. 90 metrów do skrzynki nie do przeskoczenia dla operatora). Przez wiele lat popularyzator idei otwartości w oprogramowaniu i standardach wykorzystywanych przez administrację publiczną. Zwolennik otwartości dostępu do możliwie szerokiego zakresu danych publicznych. Autor analiz i policy papers dotyczących otwartości danych publicznych i zarządzania internetem. Miłośnik (choć nie bezkrytyczny) Linuksa. Przez wiele lat zawodowo zajmował się analizowaniem styku polityki i technologii. Twórca 7thGuarda, Rębaczy i rosnącej liczby odcinków podkastu Cyber Cyber. Zawodowo związany z Mediarecovery, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem IT i informatyką śledczą.

View all posts by lmj →