Czesi odradzają Huawei i ZTE

Czesi idą drogą Amerykanów i odradzają korzystanie ze sprzętu pochodzącego od chińskich producentów: Huawei oraz ZTE. Czeska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informacyjnego opublikowała dziś ostrzeżenie przed stosowaniem sprzętu tych firm.

Według NCISA, korzystanie ze sprzętu i oprogramowania tych firm stwarza zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Według Czechów, chińskie firmy muszą wspierać interesy chińskiej swojego kraju – są też zobowiązane do wspierania działalności wywiadowczej ChRL. Dodatkowo, zwykle bardziej im zależy na interesach swojego kraju niż swoich klientów – czego mogą pilnować przedstawiciele państwa pracujący w tych korporacjach. Jednocześnie zauważono zwiększone zainteresowanie Chin działaniami na terytorium Czech (chodzi tu również o działania wywiadowcze oraz propagandowe).

Programy i sprzęt ZTE i Huawei są stosowane w miejscach kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, i istnieje ryzyko wykorzystania ich do zakłócenia komunikacji lub wykradania danych.

Z tego powodu NCISA odradza korzystanie z rozwiązań wskazanych producentów.

Ostrzeżenie zostało wydane raptem kilka dni po tym, jak w Stanach opublikowano raport ostrzegający przed tymi firmami. Zwrócono w nim uwagę na brak współpracy ze strony Chińczyków – szczególnie Huawei unikała odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa ich produktów. Z tego powodu raport rekomenduje uniemożliwienie ZTE i Huawei dokonywanie przejęć firm na rynku amerykańskim, oraz zachęca amerykańskich usługodawców do dokładnego zbadania ryzyka związanego ze współpracą z Chińczykami.

Źródła:

About lmj

Łukasz Jachowicz (honey). Pierwszy raz w internecie w 1991 lub 1992. Pierwszy raz z własnym serwisem (codziennie aktualizowanym!) – w 1996. Pierwszy raz z własnym serwisem oraz grupą wiernych fanów – w 2000/2001. Do dziś bez stałego łącza do internetu (choć by chciał – ale dystans ok. 90 metrów do skrzynki nie do przeskoczenia dla operatora). Przez wiele lat popularyzator idei otwartości w oprogramowaniu i standardach wykorzystywanych przez administrację publiczną. Zwolennik otwartości dostępu do możliwie szerokiego zakresu danych publicznych. Autor analiz i policy papers dotyczących otwartości danych publicznych i zarządzania internetem. Miłośnik (choć nie bezkrytyczny) Linuksa. Przez wiele lat zawodowo zajmował się analizowaniem styku polityki i technologii. Twórca 7thGuarda, Rębaczy i rosnącej liczby odcinków podkastu Cyber Cyber. Zawodowo związany z Mediarecovery, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem IT i informatyką śledczą.

View all posts by lmj →